O nas

Nasze przedszkole istnieje od ponad 60 lat. Wszystko zaczęło się w 1950 roku, gdy powstało przedszkole MSW nr 30. Przez 10 lat funkcjonowało ono na zasadzie przedszkola zakładowego, całkowicie finansowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

W 1960 roku zostało przejęte przez resort oświaty i otrzymało nr 188. Kilkanaście lat później, w 1977 roku, zaczęto stopniowo przekształcać placówkę w przedszkole specjalne. Powstał wówczas jeden oddział dla dzieci z zezem. Warto dodać, że przekształcenie tego przedszkola w specjalne nie było przypadkowe. Głównym powodem była jego lokalizacja. W sąsiedztwie przedszkola znajdowała się Specjalistyczna Przychodnia Dziecięca przy ul. Kieleckiej.

W 1980 roku przedszkole zostało w całości przeznaczone dla dzieci niedowidzących. Decyzją Kuratora Oświaty i Wychowania placówka została przemianowana na Państwowe Przedszkole Specjalne, które przeznaczone było dla dzieci niedowidzących. Po licznych remontach i ulepszeniach budynek został zaadaptowany do możliwości wzrokowych dzieci. Wygospodarowano i wyposażono specjalistyczny gabinet okulistyczno - ortoptyczny, w którym do dziś odbywają się konsultacje okulistyczne i ćwiczenia wzroku.

Nasze przedszkole znajduje się przy ulicy Kieleckiej w cichej części Mokotowa z dala od zgiełku ruchliwych ulic. Bliska lokalizacja metra Pole Mokotowskie oraz liczne przystanki autobusowe i tramwajowe stwarzają możliwość dogodnego dojazdu do naszej placówki komunikacją miejską.

Dużą zaletą przedszkola są dwa oddzielne ogrody. Bogate w zieleń place zabaw przeznaczone są dla dzieci młodszych i starszych. Podział ten daje możliwość dostosowania sprzętu ogrodowego pod względem wieku i możliwości fizycznych dzieci, co niewątpliwie wpływa na ich bezpieczeństwo. Potężne i bardzo stare kasztanowce w upalne dni zapewniają cień. Natomiast jesienią dostarczają wspaniałego materiału przyrodniczego, który wykorzystywany jest zarówno do zajęć, jak również umieszczany w kącikach przyrodniczych.

Budynek, w którym mieści się nasze przedszkole, jest parterowy. Znajdują się w nim cztery sale przeznaczone do nauki i zabawy. Są one kolorowe i wyposażone w zabawki, sprzęt dydaktyczny oraz pomoce dla dzieci z dysfunkcją wzroku. Przedszkole nie jest duże, co czyni go kameralnym i bardzo przytulnym. Dzięki temu dzieci czują się w nim bezpieczne.

Głównym celem naszego przedszkola jest pomoc dzieciom z zezem oraz osłabionym widzeniem. Zapewniamy im profesjonalną opiekę wielu specjalistów. Dzięki indywidualnemu podejściu każde dziecko posiada dostosowane do siebie pomoce oraz ma możliwość uczestnictwa w zajęciach, które mają na celu jak najlepsze usprawnienie go. Dążymy do tego, aby dzieci z naszej placówki znały swoje możliwości i stopniowo osiągały coraz wyższy stopień samodzielności we wszystkich aspektach rozwoju.

Aby to wszystko osiągnąć:

oferujemy szereg zajęć specjalistycznych prowadzących do szeroko rozumianego usprawnienia dziecka (logopeda, psycholog, terapeuta integracji sensorycznej, ortoptysta, okulista, rehabilitant wzroku, instruktor orientacji przestrzennej),

do każdego dziecka podchodzimy indywidualnie poprzez uwzględnianie jego możliwości i ograniczeń,

tworzymy indywidualne programy terapeutyczne, które uwzględniają specjalne potrzeby edukacyjne,

zapewniamy im poczucie bezpieczeństwa, wsparcie, akceptację, życzliwość oraz miłą atmosferę podczas pobytu w przedszkolu,

przygotowujemy zajęcia oraz pomoce dydaktyczne w taki sposób, aby uwzględniały one możliwości wzrokowe dzieci słabowidzących,

zapewniamy wykwalifikowaną i kreatywną kadrę pedagogiczną, która dba o dobro i rozwój dzieci,

stosujemy zasadę otwartych drzwi, co pozwala na przekazywanie rodzicom rzetelnych informacji na temat ich dzieci,

stosujemy ideę integracji poprzez uczenie szacunku do siebie oraz innych,

ciągle używamy jeszcze "trzech magicznych słów": DZIĘKUJĘ, PRZEPRASZAM i PROSZĘ