Psycholog jest specjalistą, który już od pierwszych dni pobytu dziecka w przedszkolu otacza je opieką. Podczas adaptacji w nowym miejscu jest wsparciem również dla rodziców, którym służy cenną radą.
Do zadań psychologa w przedszkolu należy między innymi:
- wspieranie dzieci, rodziców i nauczycieli w czasie trwania edukacji przedszkolnej,
- rozpoznawanie możliwości a także potrzeb dziecka w celu ich odpowiedniego zaspokojenia,
- dokonywanie obserwacji dzieci związanej z oceną funkcjonowania w poszczególnych sferach rozwoju,
- tworzenie opinii psychologicznej dotyczącej funkcjonowania dziecka,
- prowadzenie diagnozy oraz działań związanych z rozpoznawaniem psychofizycznych możliwości dzieci,
- prowadzenie warsztatów dla nauczycieli,
- organizowanie różnorodnych form opieki psychologicznej.
Psycholog może dokonywać obserwacji dzieci podczas ich swobodnej aktywności oraz w czasie trwania zajęć dydaktycznych w sali przedszkolnej. Prowadzi także zajęcia indywidualne oraz grupowe. Obserwacja w sali przedszkolnej pozwala na dokonanie oceny zachowań społecznych (relacje w grupie, kontakty interpersonalne) oraz umiejętności koncentracji i skupienia uwagi w czasie trwania zajęć dydaktycznych. Podczas zajęć indywidualnych dokonuje się diagnozy dziecka. Pozwalają one również na poznanie potrzeb i możliwości przedszkolaka. Pomagają w rozwiązywaniu problemów, które mogą się pojawić w życiu każdego dziecka. Natomiast zajęcia grupowe służą głównie rozwijaniu społecznych kompetencji dziecka. Jest to ściśle związane z budowaniem poczucie własnej wartości oraz odpowiednim nazywaniem nagromadzonych emocji.
Psycholog jest również wsparciem dla rodziców, którzy w każdej chwili mogą umówić się na konsultację. Podczas takiego spotkania można omówić zachowania dziecka, które nas niepokoją a także dowiedzieć się wielu informacji na temat jego rozwoju.